„Sycylijskie Klimaty”

SAM 1353W czwartym z cyklu pięciu turniejów poświęconych obronie sycylijskiej  olbrzymi, chyba największy w historii, sukces odnieśli szachiści SKOCZKA Choszczno. Zwyciężył niespodziewanie, aczkolwiek jak najbardziej zasłużenie Krzysztof Sielicki przed Oskarem Rosłonem. Pomimo początkowych obaw o frekwencję, ostatecznie wystartowało 35 zawodniczek i zawodników : z Choszczna, Barlinka, Szczecina, Gryfic i Myśliborza.

Czasy mamy kryzysowe. Zewsząd się słyszy o tym, że wydatki na sport są przez władze miejskie obcinane, przy czym w pierwszej kolejności właśnie na takie dyscyplinyjak szachy. Tym bardziej jest nam przyjemnie jako członkom klubu szachowego SKOCZEK, że życie szachowe w naszym pięknym miasteczku nie zamiera, a wręcz przeciwnie, ciągle się rozwija. 21 kwietnia 2012 r. w Choszcznie został rozegrany już piąty większy turniej szachowy z udziałem zawodników z całego województwa zachodniopomorskiego. A przecież w planie największe imprezy szachowe w Choszcznie są  jeszcze przed nami !

Tematem ostatniego, sobotniego spotkania był „Atak Grand Prix” (1.e4 c5 2.f4) w obronie sycylijskiej. Turniej o charakterze sportowej zabawy przy szachownicach, ponieważ jest to także doskonała okazja do spotkania się prezesów zaprzyjaźnionych klubów i pogawędzenia o najbliższych zamierzeniach. W Choszcznie wiceprezes Krzysztof Dłużyński witał prezesów : Kazimierza Łaszewskiego – UKSz SZACH Gryfice, Krzysztofa Wolskiego – LASKER Barlinek, Dariusza Abratańskiego – HETMAN Myślibórz. Przybyli ponadto z grupami młodzieży : Jan Czuchnicki – PAŁAC MŁODZIEŹY Szczecin oraz Grzegorz Winiarski – SP-3 Choszczno. Prezes UKSz SKOCZEK Choszczno, Czesław Szyjka, tym razem objął funkcję sędziego głównego zawodów.

W turnieju wystartowało 35 zawodniczek i zawodników. Bardzo cieszy udział aż pięciu szachistek, wszystkich z Choszczna, ponieważ jak w żadnym innym sporcie, w szachach panie mają szansę odnosić największe sukcesy. Sport nasz łączy pokolenia, stąd też udział w turnieju pana Stanisława Jabłońskiego z LASKER Barlinek, który w styczniu tego roku ukończył 87 lat, a w naszym turnieju zdobył 12 miejsce z wynikiem 5 punktów (sic !). Niewiele młodszy od Pana Stanisława jest „nasz” Ignacy Borkowski z Choszczna – 80 lat, który z takim samym wynikiem zajął miejsce czternaste.

Ozdobą sobotniego turnieju był udział kandydata na mistrza – Jana Czuchnickiego ze Szczecina, który trzy tygodnie temu wygrał dość silnie obsadzony Turniej o Puchar Burmistrza w Dobrzanach. Wtedy Pan Jan nie dał szans żadnemu z naszych choszczeńskich szachistów nawet zremisować partii, chociaż stawialiśmy możliwie silny opór. Okazało się, że dwóch naszych zawodników – Krzysztof Sielicki i Oskar Rosłon „odrobili zajęcia domowe”  i ku naszej radości, w swoich pojedynkach, tym razem pokonali doświadczonego Mistrza. Obydwaj nasi juniorzy grali świetne zawody walcząc w każdym pojedynku o zwycięstwo. Krzysiowi nie przeszkodziło w wygraniu zawodów nawet potknięcie w ósmej rundzie ze świetnie grającym w tym turnieju Kazimierzem Łaszewskim, który z kolei w remisowej końcówce wieżowej z Oskarem wpadł w pułapkę i musiał uznać wyższość naszego juniora.

Wyniki turnieju: I miejsce Krzysztof Sielicki, II miejsce Oskar Rosłon obaj Skoczek Choszczno, III miejsce Jan Czuchnicki- Pałac młodzieży Szczecin, IV miejsce Kazimierz Łaszewski - UKSz SZACH Gryfice, V miejsce Krzysztof Wolski –LASKER Barlinek, W kategorii szkół podstawowych turniej wygrał Krzysztof Szefler z LASKERA Barlinek przed Wojciechem Abratańskim z Hetmana Myślibórz. Trzecie miejsce zajął Grzegorz Berliński z LASKERA Barlinek.

Pozostałe miejsca zawodników LASKERA Barlinek: 11 miejsce Jerzy Klimaszewski,12 miejsce Stanisław Jabłoński.
Organizatorzy – klub SKOCZEK i Choszczeński Dom Kultury - przygotowali wiele nagród rzeczowych, które zwycięzcom wręczała Pani dyrektor ChDK – Małgorzata Kozłowska.

Żegnając się z nami, Kazimierz Łaszewski podziękował słowami „ naprawdę miło spędziłem tę sobotę”.  Myślę Panie Kazimierzu, że z takim odczuciem, wszyscy wracaliśmy do

domów. My także chcielibyśmy podziękować wszystkim naszym Gościom. Dzięki temu, że grają w naszych turniejach, nasi i nie tylko nasi juniorzy grają w szachy coraz lepiej i z coraz większą pasją, uczą się zasad zdrowej, sportowej rywalizacji i rozwijają się umysłowo.
 Następny, ostatni już, piąty turniej z cyklu „Sycylijskie Klimaty” odbędzie w sobotę 19 maja 2012 r. w Choszczeńskim Domu Kultury. Tematem będzie wariant zamknięty obrony sycylijskiej – 1.e4 c5 2.Sc3. W klasyfikacji generalnej prowadzi Krzysztof Sielicki, ale to, czy zwycięży, będzie zależeć od obsady ostatniego turnieju i jego wyniku indywidualnego.

Opracował : Krzysztof Dłużyński, Krzysztof Wolski