Urodziny u Gęsiarki

IMG 367312 maja w ramach Europejskiej Nocy Muzeów obchodziliśmy setne urodziny symbolu naszego miasta – Gęsiarki. Pięknie udekorowanej dziewczynce atakowanej przez gąsiora, życzenia składali przedstawiciele wszystkich instytucji barlineckich, w tym m.in. Burmistrz Barlinka, Środowiskowy Dom Samopomocy „Słonecznik”, Romana Kaszczyc oraz Ryszard Hyży organizator jej 90’tych urodzin. Mieszkańcy Barlinka wraz z dwoma chórami, Retro oraz Barliniacy, wspólnie zaśpiewali 200 lat a na wiwat włączono syreny wozów strażackich.

Do obchodów urodzin włączyli się również barlineccy twórcy, którzy wystawiali swoje rzeźby, obrazy, fotografie, wszystko to oczywiście z wizerunkiem Jubilatki. Krótkofalowcy, którzy również byli obecni na rynku, rozsyłali w świat wiadomość o trwających właśnie urodzinach. Na scenie zaprezentowano pięknie wykonaną litografię, która od poniedziałku będzie do kupienia w Centrum Informacji Turystycznej. Panie ze Stowarzyszenia Przyjaciół Dziedzic rozdawały pyszne domowe ciasto oraz specjalnie przygotowane torty urodzinowe (wykonane przez dwie barlineckie cukiernie Państwa Sawickich oraz Państwa Matkowskich). Kulminacyjnym punktem urodzin było wykonanie zdjęcia mieszkańców Barlinka z Gęsiarką. Takiego samego jak dokładnie 100 lat temu. Tego wieczoru rozstrzygnięto ogłoszony kilka miesięcy temu konkurs na wiersz o Gęsiarce.Wzięło w nim udział dziewięć osób a oceniało jury w składzie: Romana Kaszczyc, Elżbieta Chudzik i Anna Sutkowska.

Tak prezentują się zwycięzcy:

III miejsce – Miłosz i Oskar Wagner uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1,
II miejsce – Antoni Orłowski ze Skwierzyny,
I miejsce – Jolanta Karasińska z Barlinka.

Gratulujemy!

W części artystycznej wystąpili barlineccy artyści – Retro, Barliniacy, Sonata oraz Studio Piosenki. Walca z mieszkańcami Barlinka zatańczyły dziewczęta z Feeling Dance Group a na zakończenie spotkania u Gęsiarki mogliśmy obejrzeć premierę przedstawienia „Legenda o Gęsiarce” w wykonaniu teatru Remedium z Barlineckiego Ośrodka Kultury, którego instruktorem jest Monika Zajączkowska. Na tym jednak Europejska Noc Muzeów się nie zakończyła, bowiem po 21 zaproszono wszystkich gości do zwiedzania sal barlineckiego Muzeum. Tak również czekała muzyczna niespodzianka w postaci zespołu Classic Band. W ramach Europejskiej Nocy Muzeów – Urodziny u Gęsiarki wydano okolicznościową pieczęć, którą zaprezentowano 12 maja na rynku. Ponadto, przez Pocztę Polską zostanie wydany okolicznościowy datownik, który będzie ozdabiał wszystkie przesyłki wychodzące z Barlinka, podczas tegorocznych wakacji. W druku są również karty QSL, dzięki którym Barlinecki Klub Krótkofalowców rozsławi Barlinek i symbol naszego miasta – Gęsiarkę.  Urodziny u Gęsiarki zorganizowało Muzeum Regionalne w Barlinku.


M & W

Dodatkowe informacje