Słoneczny spacer śladem Młynów


IMG 6848W piękny niedzielny poranek grupa pasjonatów historii barlineckiego młynarstwa wyruszyła z Centrum Informacji Turystycznej na trasę. Szlak wiódł szlakiem Młynówki i Płoni. Pierwszy przystanek odbył się przy najstarszym wzmiankowanym młynie Barlinka zwanym Vormuhle – Młyn Przedni. Jest to pozostałość po najstarszym młynie Barlinka, który został wymieniony w akcie lokacyjnym nadanym rycerzowi Henrykowi Toyte w 1278 r.

Dziś pozostała po nim tylko kaskada wodna na tyłach Domu Handlowego. Następnie grupa udała się wzdłuż biegu Młynówki do Młyna Dworcowego  ( Lohmule, Korzkiew). Młyn wzmiankowany był w 1337 a odbudowany po pożarze 1810 roku. Był najdłużej działającym młynem zbożowym Barlinka. Trzecim przystankiem było miejsce, gdzie przed II wojną światową funkcjonował młyn Walk Muhle. Folusz był zbudowany w 1711 r. Niestety dziś pozostały tylko budynki zaadoptowane na bloki mieszkalne.

Dalej szperacze przeszli „Przełomem Myśli” do Unter Uhle, zwanym Słodowiec. Młyn był założony w 1858 roku, jako młyn zbożowy później pełnił rolę tartaku. Na końcu grupa maszerując Doliną Płoni przeszła do największego młyna - Młyna Papierni, gdzie Barlineckie Bobrusie zostały bardzo miło przyjęte przez przedstawicieli Stowarzyszenia Na Rzecz Ochrony Dziedzictwa „Młyn Papiernia”. Pan Krzysztof Tymbark z wielką pasją oprowadzał gości po zakamarkach młyna nie szczędząc anegdot i ciekawych historyjek z życia dostojnego młyna.

Dalsza część opowieści przeniosła się na dziedziniec, gdzie strudzeni wędrowcy przy ognisku upiekli strawę by wyruszyć w pełni sił w drogę powrotną. Podczas wycieczki, która prowadziła Pani Kasia Mielcarek były oglądane archiwalne zdjęci młynów a ciekawostką na trasie była lipa amerykańska, która jest już oficjalnie barlineckim pomnikiem przyrody. Podczas tej wyprawy odwiedziliśmy pięć młyńskich miejsc.

Razem wokół Barlinka zostało wybudowanych kilkanaście młynów, dlatego planujemy już kolejna wycieczka szlakiem młynów. Rajd zorganizowało BOK –Centrum Informacji Turystycznej i Barlinecki Klub PTTK Bobrusie. Informacje o historii młynów zostały zaczerpnięte z broszury „Młyny wodne okolic Barlinka” wydanej przez Stowarzyszenie „Młyn Papiernia”.

Dodatkowe informacje