Dni Barlinka 2018 za nami

dni barlinka 2018 rek small

Przez trzy czerwcowe dni w Barlinku, odbywało się prawdzie święto muzyki i świętojańskich tradycji. 22-24 odbywały się Barlineckie Świętojanki, podczas których mieszkańcy miasta, poznali nową władczynię Puszczy Barlineckiej. 22 czerwca, w piątek, w barlineckim muzeum, odbyła się wystawa, nawiązująca do legend Romany Kaszczyc oraz widowisko sobótkowe, na Rynku Miejskim.

Sobota, 23 czerwca to dzień z gwiazdą muzyczną – Mateuszem Ziółko. Oprócz niego na barlineckiej scenie zaprezentowali się  - z przebojami Czerwonych Gitar wystąpił zespół Retro Gitary, Ola Skobalska, Ola Piotrowska, Orkiestra Stadtfalken z miasta partnerskiego Schneverdingen oraz grupy disco polo, Kassada i Kubas. Nie brakowało konkursów przygotowanych przez naszych sponsorów, Echo i GBS Bank. Niedziela, 24 czerwca, przyniosła jeszcze więcej atrakcji. Rozpoczęła się od pożegnania Królowej Puszczy Barlineckiej 2017 Weroniki Motyki oraz jej towarzyszki Boginki Moriany Aleksandry Motyki. Wszystko to miało miejsce w sali widowiskowej BOK. W spotkaniu wzięli udział m.in. rodzice Królowej Państwo Małgorzata i Jacek Motyka, Burmistrz Barlinka Dariusz Zieliński, Dyrektor BOK Brygida Liśkiewicz, delegacje z miast partnerskich Prenzlau, Schnevedingen i Currieres, pracownicy Ratusza i sponsorzy. Spotkanie to było wyjątkowe nie tylko z uwagi na pożegnanie Weroniki z funkcją KPB, ale z jeszcze jednego powodu. Uczestniczyły w nim bowiem byłe Królowe Puszczy Barlineckiej. Swoją obecnością uroczystość zaszczyciły: Janina Baran obecnie Janina Leonowicz KPB 2003, Magdalena Malek obecnie Magdalena Czerwińska KPB 2004, Paulina Hatłas obecnie Paulina Hatłas – Sowińska KPB 2005, Arleta Dzwonnik obecnie Arleta Osińska KPB 2006, Kinga Lewandowska obecnie Kinga Lewandowska – Land KPB 2007, Magdalena Adamiok KPB 2008, Agnieszka Skowron KPB 2009, Monika Kuzdak obecnie Monika Kuzdak – Śliż KPB 2010, Ewelina Pasternak KPB 2011, Martyna Wróblewska KPB 2012, Roksana Krzywdzińska KPB 2013, Jolanta Pietrasik KPB 2014 i Agata Nizińska KPB 2015. Niestety wśród gości zabrakło KPB 2016 Aleksandry Motylewicz. W 2012 roku, królowa Ewelina Pasternak, podczas królewskiego pożegnania, odsłoniła Ogród Królowej Puszczy Barlineckiej, który znajduje się przed Barlineckim Ośrodkiem Kultury.

W ogrodzie tym oprócz kwiatów, możemy podziwiać ceramiczne postaci z legend a z ławki przygląda nam się sama królowa. Po sześciu latach od tego momentu, wszystkie obecne na uroczystości Królowe Puszczy Barlineckiej, na pamiątkę spotkania, zasadziły w ogrodzie drzewo bukowe, podarowane przez Gospodarstwo Rolno – Szkółkarskie „Omorica” z Moczkowa. Złożyły również podpisy na specjalnie przygotowanej ceramicznej tablicy. W części artystycznej uroczystości wystąpił zespół NOVA BAND a wszyscy mogli się raczyć tradycyjnym, królewskim tortem. Po pożegnaniu Królowej, w barwnym korowodzie ulicami miasta przeszli - orkiestra Stadtdfalken ze Schneverdingen, Dwór Królowej Puszczy Barlineckiej, goście z miast partnerskich, Barlinecki Uniwersytet III Wieku, Klub Seniora, Stowarzyszenie Miłośników Kresów, Feeling Dance Group, Tęczowy Smok z Jeziora Barlineckiego, Fabryka Tańca Barlinek, Grupa Taneczna Selangor Education Heritage Culture Group z Malezji, Centrum Rozwoju Sportu, Indywidualna Szkoła Futbolu, Barlinecka Akademia Karate i Akademia Tenisa Barlinek. Podczas przemarszu korowód raz się zatrzymał. Było to na Rondzie Bankowym, gdzie na budynku przy ul. 1-go Maja, usytuowano zegar ceramiczny wykonany w Pracowni Ceramiki Unikatowej w Barlinku. Zegar ten został wykonany z okazji 740-lecia miasta. Korowód zabezpieczali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mostkowie oraz Policja. Na głównej scenie, na placu przy ul. Jeziornej, odbyła się główna część obchodów Barlineckich Świętojanek. Ustępująca z funkcji Królowa Puszczy Barlineckiej 2017/2018 Weronika Motyka oraz Jej towarzyszka Boginka Moriana Aleksandra Motyka, podziękowały mieszkańcom Barlinka za ten wspaniały rok, w którym mogły reprezentować swoje miasto w Barlinku i poza granicami województwa i kraju. Szczególne podziękowania z rąk Królowej otrzymały Jej Skrzaciki. A były to – Karolina Jaworska, Oliwia Kaczmarczyk, Wanessa Borowska oraz Maja Słowińska. Po tych podziękowaniach nadszedł czas na najbardziej wzruszający moment obchodów Barlineckich Świętojanek – koronację nowej Królowej Puszczy Barlineckiej. Wiwatujący na placu tłum, okrzykami „Niech żyje Królowa!” powitał nową KPB 2018/2019 Katarzynę Grzybowską. Boginką Morianą została Nikola Zych. Skrzacikami– Eliza Stawicka, Hanna Napierała, Julia Sieradzka, Kalina Andrzejewska, Barbara Krawczyk oraz Zofia Bogusław. Widowisko uświetnił taniec zespołu Feeling Dance Group i Fabryki Tańca Barlinek. Po uroczystej koronacji, nowa Królowa wraz z poprzednimi Królowymi, które przybyły na tegoroczną uroczystość i w tym dniu prezentowały się na scenie, spotkała się z mieszkańcami miasta w specjalnie przygotowanym namiocie. Widowisko przygotowali pracownicy Barlineckiego Ośrodka Kultury i przyjaciele, według scenariusza Katarzyny Mielcarek.

W części artystycznej niedzielnych obchodów Dni Barlinka wystąpili - Anna i Romuald Spychalscy oraz zespół Selangor Education Heritage Culture Group (Ministry Of Education Malaysia) z Malezji. Gwiazdą wieczoru był zespół Red Lips. Imprezie towarzyszyły liczne atrakcje dodatkowe, takie jak - wesołe miasteczko, warsztaty artystyczne, średniowieczne obozowisko – grupa Wataha Hedeby, stoisko Echo z atrakcjami, animacje dla dzieci i konkursy z nagrodami przygotowane przez GBS Bank, Regaty o Puchar Burmistrza Barlinka Puchar Polski w klasie Omega, Otwarte Spławikowe Zawody Wędkarskie o Puchar Burmistrza Barlinka i koncert sakralny „Msza Szopińskiego” w wykonaniu chóru „Halka”.  Tegoroczne Barlineckie Świętojanki zakończył się strefą kibica i wspólnym oglądaniem meczu Polska – Kolumbia. Sponsorzy – GBS Bank, SEC Barlinek, PWK Płonia Sp. z o.o.,  BTBS w Barlinku, Warta,  PGK Sp. z o.o., Echo, Hacon.

Dodatkowe informacje