Wystawa komiksu w barlineckim muzeum

tytus muzeum smallDo dnia dzisiejszego na rynku pojawiło się ponad 10 milionów egzemplarzy komiksów z przygodami Tytusa, Romka i A’Tomka. Pierwsze odcinki pojawiły się już w 1957 roku w „Świecie młodych”. Autorem tworzonych nieprzerwanie rysunków jest Henryk Jerzy Chmielewski, czyli Papcio Chmiel.

Na podstawie jego komiksów powstały m.in. gry komputerowe, sztuki teatralne, słuchowiska, filmy, gadżety a także opracowania naukowe. Na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi corocznie wręcza się nagrodę im. Papcia Chmiela „Za zasługi dla polskiego komiksu”. W Muzeum Okręgowym w Toruniu, w dziale komiksu polskiego, przechowywane są również jego oryginalne, unikalne prace. Tytus, Romek i A’Tomek – kim są? To trójka harcerzy przezywająca przygody dosłownie wszędzie: w kosmosie, pod ziemią, w przeszłości i we śnie. Sukces jaki odniosły komiksy z ich przygodami to zapewne zasługa założenia „ucząc – bawić, bawiąc – uczyć”.

Naszpikowane dobrym wyrazistym humorem, przy uproszczonej kresce, nie męczącej czytelnika. 01 czerwca w Muzeum Regionalnym w Barlinku odbył się wernisaż ekspozycji, która nosi tytuł „Tytus najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej, czyli historia Tytusa, Romka i A'Tomka”. Autor serii Henryk Chmielewski nie mógł być obecny na wystawie. Z przyczyn osobistych nie może już korzystać ze wszystkich zaproszeń. Jednak zaproszenie z Barlinka potraktował bardzo osobiście i specjalnie dla mieszkańców naszego miasta wykonał akwarelę, która została uroczyście odsłonięta podczas wernisażu. Odsłoniła ją jedna z najmłodszych fanek Tytusa – Kasia.

Były kolorowe napoje, kącik dla dzieci z komiksowymi kolorowankami oraz lizaki z wizerunkiem Tytusa. Kuratorem wystawy jest Wojciech Łowicki, redaktor naczelny pisma „Qriozum”, znawca i popularyzator komiksu, kurator sztuki, twórca działu Komiksu Polskiego w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Organizator wernisażu - Muzeum Regionalne w Barlinku. Za naszym pośrednictwem organizatorzy pragną serdecznie podziękować firmie Esto i Edwardowi Skałeckiemu za pomoc w przygotowaniu wystawy.

M & W

Dodatkowe informacje