Europejska Noc Muzeów 2019

noc muzeow 2019 rel small

W tym roku, Europejska Noc Muzeów, zorganizowana przez Muzeum Regionalne w Barlinku, odbywała się aż w dwa dni – 17 i 18 maja. 17 maja w piątek, odbył się wykład „Fortyfikacje Barlinka”. Wygłosił go kierownik Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Wlkp., autor licznych książek i publikacji Błażej Skaziński.

Przedmiotem prelekcji były m.in. Brama Myśliborska, Brama Młyńska, Wiela i Mała Furta Wodna, baszty łupinowe, baszty wykuszowe, Psia Furta, fosy, zabudowania wzdłuż murów a przede wszystkim prowadzone w roku 2018 prace renowacyjne. 18 maja w Parku im. Emanuela Laskera, rozbiło się obozowisko z czasów monarchii piastowskiej. Można było postrzelać z łuku, zobaczyć jak wybijano monety a przede wszystkim obejrzeć prawdziwe walki wojów. Obozowisko zostało przygotowane przez członków grupy Jantar, zajmującej się organizacją pokazów historycznych i edukacyjnych.

Niespodziankę przygotowały także dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Barlinku, które z opiekunkami Marzeną Olszewską i Bożeną Rudnicką, uczyły trudnej sztuki tkania a także wspólnie z odwiedzającymi miasteczko, malowały herby. Ten dzień był symbolicznym otwarciem murów miejskich po renowacji, więc po nowym „Szlaku barlineckich murów miejskich”, oprowadzały Alicja Tymbarska i Małgorzata Cykalewicz ze Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Dziedzictwa „Młyn-Papiernia”. Dalsza część obchodów Europejskiej Nocy Muzeów, odbyła się w Muzeum Regionalnych w Barlinku. Organizatorzy zaprosili nie tylko na bezpłatne zwiedzanie muzeum, ale także na koncert zespołu Nova Band w składzie Józef Nowicki i Mieczysław Pyciak. Ze specjalnym koncertem muzyki dawnej wystąpił zespół „Musica Sedina” z Pałacu Młodzieży w Szczecinie pod opieką Mariusza Zygmunta. Europejską Noc Muzeów przygotowało Muzeum Regionalne w Barlinku oraz Gmina Barlinek. Była ona podsumowaniem projektu „Odtworzenie walorów historycznych średniowiecznych murów obronnych w Barlinku”.

 

Dodatkowe informacje