Pośpiesz się! Będziemy snić…

BLT

W tym roku już po raz XX na barlineckich ulicach zagoszczą aktorzy z całej Polski a to za sprawą zbliżającego się Barlineckiego Lata Teatralnego. „Pośpiesz się! Będziemy śnić...” to myśl przewodnia, która będzie nam towarzyszyć od 9 do 12 sierpnia. Barlineckie Lato Teatralne to uczta nie tylko dla oka i ucha. Przede wszystkim jest to uczta dla ducha. Dzięki gościom tegorocznego BLT, wspólnie zabierzemy Państwa w świat recitalu, komedii z domieszką kryminału, bajki i filmu.


 Gośćmi specjalnymi Jubileuszowego XX Barlineckiego Lata Teatralnego są Adrianna Biedrzyńska i Piotr Szwedes. XX Barlineckie Lato Teatralne zostało współfinansowane z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

09 sierpnia (czwartek) – Dzień z Gwiazdami
19.00 „Dzień z życia mężczyzny” - w rolach głównych Adrianna Biedrzyńska i Piotr Szwedes
Autor o sztuce:
Ktoś powie godzina to za mało, może ma rację, ale tym razem udała nam się, mnie i Arturowi, ta sztuka. W godzinę o świecie, o życiu i kobietach? Ha! I nie tylko. „Czy Państwo wiedzą, że ponad 90 procent utworów muzycznych, dzieł literackich powstało z myślą o kobiecie? A my, Panowie, to co?Jesteśmy gorsi? Mniej ciekawi? Pozbawieni wnętrza? Jeśli mężczyzna, to znaczy, że wszystko proste? Tak? Bez żadnej tajemnicy? „Jednym z najbardziej zakorzenionych w społeczeństwie stereotypów, to ten o facecie rzekomo myślącym o seksie, że na godzinę życia tego faceta składa się siedem kilkuminutowych myśli o seksie, jedna o jedzeniu, a reszta to pustka…stop! Czas skończyć z tymi krzywdzącymi stereotypami, czas udowodnić,że mężczyzna to zjawisko godne uwielbienia, nie tylko na scenie,czas ,to właśnie jemu, poświęcić trochę uwagi…” Jemu, czyli mnie, pomyślałem, że nadszedł pora na osobiste spotkanie z widzem, w czasie, którego opowiadam, śpiewam piosenki, które są ważne dla mnie ważne. Przywołuję swoje doświadczenia,s posoby bycia w życiu i na scenie, o przedstawieniach, w których biorę udział i tych, które zamierzam stworzyć. Właściwie można powiedzieć, że to szczególnego rodzaju autorski muzyczny wieczór Piotra Szwedesa. W końcu jest to , jakże ważna dla obu płci, godzina z życia mężczyzny. Umiejętnie podsłuchana i skrupulatnie spisana osobiście przez Artura Andrusa.„Miał rację Napoleon Bonaparte, kiedy mówił, że Bóg też jest najlepszym pisarzem, jego poezja to kobieta,jego proza to mężczyzna. I właśnie prozą pisze często piękne opowiadania, a co?”.

10 sierpnia w piątek to również dzień filmowy.
O godz. 15.00 zapraszamy na warsztaty filmowe, po których projekcja filmu „Nietykalni”. Ten oskarowy hit to historia sparaliżowanego na skutek wypadku milionera, który zatrudnia do pomocy i opieki młodego chłopaka z przedmieścia, byłego więźnia. Zderzenie dwóch skrajnie różnych światów daje
początek szeregowi niewiarygodnych przygód i przyjaźni, która czyni ich... nietykalnymi.

11 sierpnia sobota to dzień z komedią z małą domieszką kryminału, czyli Teatr przy Krypcie ze Szczecina.
O godz. 15.00 rozpoczną się warsztaty teatralne, które poprowadzi Anna Januszewska. Godz. 19.00 to czas, w którym będą mogli Państwo zobaczyć znakomity spektakl „Dziś wieczór arszenik czyli komedia z kawą”. Autor o spektaklu: Historia małżeństwa z wieloletnim stażem - opisana błyskotliwie i z poczuciem humoru. W konwencji kryminalnej komedii z domieszką psychodramy, w stylu godnym Mistrza suspensu Alfreda Hitchcocka - dwoje ludzi prowadzi ze sobą przewrotne dialogi. O miłości, o nienawiści, o straconych złudzeniach i zaprzepaszczonych marzeniach. Granica między rzeczywistością a grą pozorów zaciera się coraz bardziej. Jacyż są śmieszni... i jacy straszni... Jak bardzo przypominają nas samych...W powietrzu unosi się zapach morderstwa, dokonanego niemal z gracją, z wdziękiem. Który łyk kawy będzie tym ostatnim w życiu? I dla kogo? Dla niego czy dla niej? Zaskakujące zwroty akcji potęgują napięcie i oddalają odpowiedź na to pytanie. Występuje dwoje wybitnych aktorów - Anna Januszewska i Grzegorz Młudzik. W życiu prywatnym - małżeństwo z wieloletnim stażem... Czy dotrwają do końca prób? A jeśli tak, to który spektakl będzie tym ostatnim? I dla kogo? Dla niego czy dla niej?...

12 sierpnia to znowu dzień filmowy a zarazem ostatni dzień Barlineckiego Lata Teatralnego.
O godz. 15.00 zapraszamy na warsztaty filmowe, po których prezentacja filmów Studia Filmowego ECS „We say EURO”. O godz. 20.00 zapraszamy na kolejny oskarowy hit – „Artysta”. "Artysta" to budzący zachwyt krytyki i miłośników kina namiętny romans i sentymentalna podróż do złotego okresu kina. Film po mistrzowsku łączy klasyczną, czarno-białą poetykę ze zrozumieniem oczekiwań nowoczesnego widza. To akcja, śmiech i łzy oraz, mimo pozorów, wycieczka do niezwykle barwnego świata. Opowieść dzieje się pod koniec lat 20. XX wieku, w czasie przełomu dźwiękowego. Koniec kina niemego był równocześnie końcem karier wielu gwiazd, będących u szczytu popularności. Czy słynny aktor George Valentin podzieli los "wielkich zapomnianych"? Czy płomienna miłość, która wybuchnie między nim a początkującą tancerką Peppy Miller zainspiruje go do walki o miejsce w świecie "nowego" Hollywood i ocali przed zapomnieniem oddanej kiedyś publiczności?
Zadanie współfinansowane z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

 

BLT

  

 

PLAKAT2

 

 

Dodatkowe informacje