Europejskie Dni Dziedzictwa 2012

EDD smallEuropejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Idea EDD narodziła się w 1985 roku. Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze, skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych. Dzięki temu obywatele państw uczestniczących w EDD mają doskonałą okazję do poznania dorobku kulturowego regionu, który zamieszkują.

15 września, już po raz drugi, Muzeum Regionalne w Barlinku, wzięło udział w projekcie Europejskie Dni Dziedzictwa. W tym roku hasło przewodnie tych dni to „Tajemnice codzienności”. Tak więc wpisujące się w program i temat w barlineckim muzeum mogliśmy obejrzeć ekspozycję „Zanikające zawody”. Były więc stoiska z rzeźbą w drewnie, pracownia szewska, pieczenie chleba i podpłomyków, pranie kijankami i na tarach, maglowanie i prasowanie, pracownia krawiecka i stoisko pszczelarskie. Ci nieco starsi starali się rozszyfrowywać do czego służyły poszczególne przyrządy i przedmioty a ci najmłodsi mogli osobiście spróbować jak ciężko prało się na tarze. Można było spróbować tradycyjnego wiejskiego chleba z masłem oraz miodu. Wstępnie ekspozycja „Zanikające zawody” miała prezentować się na promenadzie Jeziora Barlineckiego. Jednak deszcz i wiatr na to nie pozwolił. Całość więc można było oglądać przed Muzeum Regionalnym.

Za naszym pośrednictwem Muzeum Regionalne w Barlinku pragnie serdecznie podziękować osobom, dzięki którym Europejskie Dni Dziedzictwa 2012 doszły do skutku. Podziękowania kierowane są do: Michała Grodowczyka, Anny Szai, Tadeusza Ratusznego, Władysławy Pałgan, Natalii Zmarzlik, Stanisława Świderskiego, Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich w Rychnowie, Ewy Stolarskiej, Królowej Spiżarni Barlineckiej 2012 Zuzanny Lewandowskiej, Marii i Jana Kołosowskich oraz pracowników Barlineckiego Ośrodka Kultury (Zofia Zmarzlik, Alicja Stadnik, Monika Zajączkowska, Grzegorz Janus).
EDD 2012 „Zanikające zawody” zorganizowało BOK – Muzeum Regionalne.

monikaryDodatkowe informacje