Wielkie Grzybobranie - X Rajd Jesienny już za nami!


grzybobranie smallJuż po raz dziesiąty został zorganizowany jesienny rajd po Puszczy Barlineckiej z udziałem Nadleśnictwa
Barlinek. W 2004 roku 19 września - w roku, w którym powstało Centrum Informacji Turystycznej w Barlinku, zorganizowano pierwszy wspólny rajd jesienny.
Był to Rajd Szlakiem Dębów. Zaczynał się przy Pensjonacie Pod Sosnami. W rajdzie było zaangażowanych wiele osób z nadleśnictwa oraz P Kazimierz Hoffman, który opowiadał o historii i Romana Kaszczyc, która opowiedziała legendy. Na rajd przyszło bardzo dużo osób, kółka przyrodnicze ze szkół oraz mieszkańcy Barlinka, razem ok. 150 osób. Od tego spotkania Nadleśnictwo Barlinek i BOK – Centrum Informacji Turystycznej organizuje, co rok wspólnie jesienny rajd. W niektórych latach odbyły się nawet dwa rajdy, dlatego sobotni rajd był rajdem dziesiątym jubileuszowym.
Z roku na rok oferta rajdu trochę się zmienia: były rajdy piesze, rowerowe, nordic walking. Zostały wprowadzone zabawy na orientację i przyrodnicze konkursy edukacyjne.W ubiegłą sobotę odbył się rajd nawiązujący do ogólnopolskiej akcji promującej pozyskiwanie grzybów z polskich lasów. Wielkie grzybobranie zostało przeprowadzone w dwóch turach; dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych. W grupie szkolnej konkurs przeprowadzili leśnicy, którzy prowadzili kilkunastoosobowe grupy. Każda szkoła miała do rozwiązania konkursy na orientację, z wiedzy o grzybach i lasach. Najbardziej punktowana była ostatnia konkurencja; czyli ilość nazbieranych grzybów. Trasa rajdu wiodła do Okna, gdzie na polu biwakowym odbyło się podsumowanie i zakończenie rajdu. Puchar Burmistrza - zwycięzcy „Wielkiego Grzybobrania” wywalczyła Szkoła Podstawowa nr 1. Grupa zebrała ok. 10 kg grzybów i świetnie rozwiązała przyrodnicze zagadki. Bardzo dobre wyniki uzyskały również reprezentacje PG2 i PG1. Nagrody również otrzymali znalazcy największych grzybów. Nagrody ufundował Bank Zachodni – WBK, CIT-BOK i Nadleśnictwo Barlinek.

Wszyscy otrzymali czekoladki i znaczki pamiątkowe z rajdu. Na koniec rozlosowano nagrody niespodzianki wśród uczestników.  Grupa dorosłych uczestników również rywalizowała w sztuce grzybobrania - mistrzem została Monika Rossakiewicz, która oprócz Pucharu Burmistrza otrzymała również kijki, nordic walking od Banku Zachodniego. Wśród uczestników rozlosowano również komplet kijków, wiele koszulek, czapeczek, i innych niespodzianek.

Do imprezy dołączył również Rajd Papieski organizowany przez Parafię przy kościele p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Barlinku. Podczas spotkania zostało poświecone nowe miejsce kultu, które powstało przy Leśniczówce w Oknie. Na pniu pomnikowego dębu została umieszczona figurka, św. Huberta – patrona leśników i myśliwych. Poświęcenia dokonał ks. Dziekan Bronisław Lose. Spotkanie zakończyło się biesiadą i wspominkami przy ognisku.

Burmistrz Barlinka Zygmunt Siarkiewicz, Królowa Puszczy Barlineckiej i Katarzyna Mielcarek w podziękowaniu za dotychczasową współprace w dziedzinie przyrodniczej turystyki, przekazali puchar na ręce Mirosława Czarneckiego-przedstawiciela Nadleśnictwa Barlinek – życząc następnych udanych rajdów.

Rajd zrealizowali: Nadleśnictwo Barlinek i Centrum Informacji Turystycznej- Barlinecki Ośrodek Kultury.
Dziękujemy za wsparcie i ufundowanie nagród Bankowi Zachodniemu WBK.

foto: Grzegorz Janus

Dodatkowe informacje