Wieści z LASKERA

lasker small 1Do Schneverdingen udała się grupa zawodników  w składzie: Grzegorz Berliński, Michał Szefler, Wojciech Abratański , Krzysztof Wolski, Stanisław Jabłoński, Dariusz Abratański i Nikolaj Aliavdin . Nikolaj Aliavdin jest Białorusinem i posiada aktualnie tytuł mistrza międzynarodowego. Podczas wyjazdu do Schneverdingen reprezentował barwy klubu LASKER Barlinek.

W Schneverdingen podczas oficjalnego spotkania zostały omówione dalsze formy współpracy między Klubem LASKER Barlinek a klubem SC81 Schneverdingen.  Między innymi omówiono przyjazd szachistów z Schneverdingen w miesiącu lipcu 2013r na turniej szachowy- XIX Międzynarodowy Turniej Szachowy im. E. LASKERA. Ponadto przedstawiono ciekawą propozycję wydania w języku niemieckim albumu o Laskerze autorstwa Andrzeja Mrowińskiego oraz uczestniczeniu szachistów z Barlinka w święcie wrzosu. Spotkanie to odbywało się w miłej atmosferze mimo pewnych barier językowych.

Trzy puchary dla LASKERA

W dniu 17 listopada 2012r na szachownicach rywalizowali juniorzy na dystansie 7 rund po 15 minut dla zawodnika. Juniorzy grali w 5 grupach wiekowych. LASKER Barlinek wystartował w trzech grupach do lat 10 był reprezentowany przez 8 letniego Grzesia Berlińskiego, do lat 14 Wojtka Abratańskiego i do lat 16 Michała Szeflera. Od samego początku rewelacja tego turnieju był   Grzesiu Berliński, który przez cały czas grał na stoliku nr 1 wygrywając wszystkie 7 partii szachowych.

W  tej grupie wiekowej startowało 20 zawodników z 8 klubów niemieckich i LASKERA Barlinek. Grzesiu zajął I miejsce i otrzymał  piękny puchar. W grupie do 14 lat Wojciech Abratański zajął III miejsce a Michał Szefler w grupie do 16 lat uplasował się na wysokiej II pozycji. Wymienieni otrzymali puchary i dyplomy. W tym miejscu należy zaznaczyć, iż poziom zawodów  był  wysoki. Juniorzy z Laskera  wykonali maksymalnie swoje zadanie. Bardzo dobrze wypadli na tle innych juniorów  z Hamburga, Hanoveru, Schneverdingen i innych silnych klubów szachowych z Niemiec.

W dniu 18 listopada 2012r został przeprowadzony turniej szachowy Heide Open 2012. Turniej ten był rozgrywany na dystansie 9 rund po 15 minut. Na starcie zawodów stanęło czterech arcymistrzów z samym  Aleksandrem Naumanem z rankingiem  powyżej 2500 , pięciu  mistrzów międzynarodowych i 24 zawodników z rankingiem powyżej 2000 - bardzo silna obsada turnieju szachowego .W turnieju tym wystartowało ogółem 88 zawodników. Uzyskane wyniki  przez zawodników LASKERA  mogą świadczyć, że w tak doborowej stawce nie sprzedali tanio skóry mimo, że uplasowali się w dalszej części tabeli.

Na 7 miejscu uplasował się kol. Nikolaj Aliavdin  mistrz międzynarodowy zdobywając 7 punktów na 9 możliwych. Ten wynik niech świadczy, że turniej rozgrywany w Schneverdingen był mocno obsadzony i wyczerpujący. Juniorzy z Barlinka zagrali dobrze na miarę swoich możliwości. Wyjazd do  Schneverdingen należy zaliczyć jako udany . W tym miejscu Zarząd Klubu Szachowego LASKER Barlinek pragnie podziękować Panu Zygmuntowi Siarkiewicz - Burmistrzowi  Miasta Barlinek za dofinansowanie wyjazdu do Schneverdingen  oraz Pani dyrektor Barlineckiego Domu Kultury Brygidzie Liszkiewicz za przekazanie upominków z ceramiki. – dziękujemy.