Karnawałowy Nordic Walking 2013


rajd karnawal smallKolejny już raz miłośnicy Nordic Walking uczestniczyli w karnawałowym rajdzie. Tym razem trasy wiodły po urokliwej miejscowości Przelewice i Ogrodzie Dendrologicznym. W sobotę 9 lutego 2013 r. na chętnych, ubranych w „karnawałowe kreacje” (ok.70 osób), na Barlineckim rynku czekał autokar, którym dojechaliśmy do Przelewic.

Wśród uczestników rajdu prócz Barlinian, także uczniów z SP. 1, byli mieszkańcy Wiewiórek, Mostkowa, Brzeska, Stargardu Szczecińskiego  i oczywiście Przelewic. Rajd wpisany jest w cykl imprez „Cztery pory roku z Nordic Walking”. Na tarasie ogrodowym pałacu przelewickiego Katarzyna Mielcarek poprowadziła rozgrzewkę w karnawałowym rytmie samby. Na rozgrzewce spotkaliśmy się z Dyrektor Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach Marią Jolantą Syczewską. Następnie uczestnicy ruszyli na trasy. Grupa, którą poprowadził Piotr Rosenkiewicz z SP. 1  ruszyła na trasę o bystrej nazwie „Strzała” prowadzącej z Przelewic do Kłodzina (i z powrotem) - trasa wahadłowa. Rajdowcy przeszli łącznie ok. 6 km.

Drugą grupę, po trasie wyznaczonej w ogrodzie o długości 3,7 km zwaną „Trasą Tysiąca Barw”, poprowadziła Pani Kasia. Trzeba przypomnieć, że w Przelewicach, w październiku ubiegłego roku odbyło się uroczyste otwarcie trzech tras Nordic Walking, które powstały pod patronatem Europejskiej Stolicy NW, czyli Barlinka. A obecnie mieliśmy przyjemność poznawać uroki właśnie dwóch z nich. Następnie po zakończeniu rajdu, zwiedziliśmy pałac i również kościół, pw. Matki Bożej Królowej Polski, zbudowany z kamienia narzutowego w drugiej połowie XIII wieku. W jego wnętrzu podziwialiśmy odnowiony ołtarz ambonalny z I połowy XVIII wieku , świetnie zachowaną amporę i freski na suficie.

Następnie udaliśmy się do Gminnego Centrum Kultury, położonego tuż przy kościele. Jest to nowo wyremontowany budynek, którego otwarcie miało miejsce 11 maja 2012 r. Gospodynią obiektu jest Pani Anna Roman. Tam po odpoczynku i ciepłym posiłku  Krzysztof Kłosowicz i Katarzyna Mielcarek z CIT poprowadzili karnawałowa zabawę i wiele konkursów. Był „taniec z gwiazdami”, taniec na gazecie , „męskie gwizdanie” ale najwięcej emocji wzbudził konkurs na strój karnawałowy. Komisja po wysłuchaniu prezentacji poszczególnych postaci i burzliwych obradach wyłoniła zwycięzców. W grupie starszej kolejne miejsca zajęli: „kolorowy błazen” tj. Bolesław Karpiński, „kwaśna mandarynka” tj. Mieczysława Kruzel i „narzeczona awatara” tj. Jolanta Karasińska otrzymując jednocześnie nagrodę publiczności. W grupie młodszej wygrały „kotki, miałczki i kiciusie z grupy SP 1. Były oczywiście  karnawałowe węże i tańce . W świetnych nastrojach, wracaliśmy do Barlinka i czekamy na kolejne rajdy.

G.P – PTTK Barlineckie Bobrusie.

 
 foto:Jurek Wawrzyniakfoto:Grzegorz Przybylski

Dodatkowe informacje