Europejskie Centrum Spotkań

Idea wspólnego projektu zrodziła się w 2007 roku w trakcie spotkań początkowo między Przewodnicząca stowarzyszenia IG Frauen Prenzlau Sieglinde Knudsen, a Dyrektor BOK Brygidą Liśkiewicz, później w szerszym gronie z udziałem Burmistrza  Barlinka i przedstawicielami Euroregionu Pomerania.
     Już w grudniu tego samego roku wstępną wersję wniosku  przesłano do Löknitz. W roku 2008 powstała pełna dokumentacja architektoniczno –budowlana związana z adaptacją budynków na ul. Podwale 9 i Leśnej 1  na Europejskie Centrum Spotkań i pod koniec roku po ogłoszeniu naboru do Programu Operacyjnego Celu EFRR „Europejska Współpraca Terytorialna”-„Współpraca Transgraniczna” Rzeczpospolitej Polskiej (Województwo Zachodniopomorskie) i krajów związkowych Meklemburgia - Pomorze Przednie / Brandenburgia w latach 2007- 2013, złożono wniosek.
     Dnia 23.06.2009 odbyło się  posiedzenie Komitetu Monitorującego, podczas którego przyznano dofinansowanie z programu Interreg IV A  wspólnemu projektowi inwestycyjnemu polsko-niemieckiej współpracy transgranicznej: „Europejskie Miejsce Spotkań Prenzlau – Uckerwelle i Europejskie Centrum Spotkań Barlinek"    

>> zobacz więcej

Nagrywały "Czwóreczki”

czworeczki smallW dniu 25 kwietnia zespół wokalny ,,Czwóreczki” ze SP 4 w Barlinku w studiu ECS, nagrywały  hymn swojej szkoły. Muzykę do hymnu  napisał Ireneusz Zagata. Zespół prowadzony jest przez Joannę Solińską oraz Dorotę Kowalską. Nagrań dokonał Piotr Stanisławski.

Koncert przyjaciół zza Odry

zza odry small24 marca w sali widowiskowej BOK o godz.17:00, odbył się wspaniały koncert chóru PCK Schwedt w Niemczech i Zespół Śpiewaczy "Barliniacy" pod kierunkiem Romana Lackowskiego. Wydarzenie to pt.„Koncert Przyjaciół zza Odry" rozpoczął Feeling Dance Group.

19. Festiwal Piosenki Przedszkolnej

fest pios dzieci small29 marca na sali widowiskowej BOK odbył się 19. Festiwal Piosenki Przedszkolnej, którego organizatorem było Przedszkole Miejskie nr 2 „Pod Topolą”. Spotkanie tradycyjnie rozpoczęto od odśpiewania hymnu przedszkola, po którym Dyrektor Teresa Staszak i Burmistrz Barlinka Dariusz Zieliński uroczyście otworzyli tegoroczne zmagania konkursowe.

"Rękodzieła i sztuki współczesnych kobiet" – polsko-niemiecka wystawa w Prenzlau

prenzlau marzec smallW lutym grupa pasjonatów rysunku i malarstwa „W kręgu sztuki” oraz członkowie Barlineckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, już po raz kolejny dostali zaproszenie od IG Frauen und Familie Prenzlau e.V. do wzięcia udziału w warsztatach, spotkaniach i corocznego polsko-niemieckiego wernisażu wystawy w Prenzlau.

Polsko-Niemiecki Super Talent 2017

supertalent smallSuper Talent 2017- pod takim właśnie tytułem 15 marca 2017 uczniowie z SP nr 1w Barlinku,  po raz czwarty wzięli udział w polsko-niemieckim konkursie talentów w  Prenzlau. Nasze dzieciaki były nie do pokonania w obu prezentowanych kategoriach. W tańcu reprezentowały nas Julia Brąszkiewicz i Daria Potyra z kl. V oraz Maja Kuczera z kl. III. W kategorii śpiew: Aleksandra Stanisławska z kl. VI, Kinga Wereśniak, Amelia Grajewska, Małgorzata Wiśniak z kl. IV oraz Lena Olejnik i Antek Płaczek z kl. III. Opiekunami uczniów byli pani Anna Stefańska i pan Piotr Rosenkiewicz.

Feeling z wizytą w Schneverdingen

feeling marzec smallW dniach 22-26 lutego, odbył się polsko - niemiecki projekt pt. „Gimnastyka i taniec – elementy edukacji formalnej”.  29 osobowa grupa młodzieży z zespołu Feeling Dance Group wraz z opiekunami i tłumaczem, spędziła czas w naszym mieście partnerskim Schneverdingen w towarzystwie tamtejszych gimnastyczek i ich trenerów.

Z wizytą w Prenzlau

prenzlau luty smallW dniach 24-26.02.2017 r. grupa pracowników Barlineckiego Ośrodka Kultury, uczestniczyła w projekcie z naszym niemieckim Partnerem IG Frauen und Familie Prenzlau e.V.  Spotkanie to było kolejnym etapem wspólnego projektu pt.: „Sąsiedzi od pokoleń” . Wcześniej w ramach tegoż projektu, odbyły się dwa spotkania w Prenzlau, jedno dla grupy fotografików, którzy wykonali zdjęcia do kalendarzy na rok 2017 oraz pod koniec listopada grupa seniorów pojechała na polsko-niemiecką wystawę w Dominikanerkloster .

Dwa światy w fotografii

W bardzo miłej atmosferze 21. styczniafotograficy styczen 2017, odbył się wernisaż wystawy fotografii  "Dwa światy w fotografii - historia i współczesność”. Wystawa była podsumowaniem projektu „Kreatywne spotkania w Europejskim Centrum Spotkań w Barlinku”, realizowanego przez Barlinecki Ośrodek Kultury i partnera z Prenzlau.

Współczesność w obiektywie

projekt 2grudnia„Dwa światy – Historia i współczesność w obiektywie”, pod takim hasłem odbyło się spotkanie fotograficzne zorganizowane w Barlinku, w ramach projektu: „Kreatywne spotkania w Europejskim Centrum Spotkań w Barlinku”. W piątek 02.12. odbyły się warsztaty fotograficzne ze znanym fotografikiem z Gorzowa Wlkp.

Kreatywne spotkania w ECS

projekt niemcy smallW dniach 9-11 grudnia w Barlineckim Ośrodku Kultury, odbył się trzeci etap projektu „Kreatywne spotkania w Europejskim Centrum Spotkań w Barlinku”. W spotkaniu wzięło udział łącznie 26 osób z Barlinka i Prenzlau.  Uczestnicy podczas warsztatów ceramicznych malowali prace powstałe podczas pierwszego etapu oraz tworzyli nowe.

Gala Taneczna w Prenzlau

gala prenzlau small19. listopada w zaprzyjaźnionym mieście Prenzlau, odbyła się Gala Taneczna. Już po raz czwarty IG Frauen und Familie Prenzlau e.V.,  zorganizował charytatywne taneczne show, na które zaprosił między innymi barlineckie zespoły taneczne, tj.:  Fabryka Tańca Barlinek oraz Feeling Dance Group.

FTB na warsztatach Tańcem Przekraczać Granice

ftb warsztaty smallW dniach 11-13 listopada 2016r. w Prenzlau odbyły się kolejne warsztaty taneczne których uczestniczyła Fabryka Tańca Barlinek, zespół Millennium z Połtwy (Ukraina) oraz grupa niemiecka. Podczas warsztatów zespoły razem ćwiczyły i doskonaliły swoją technikę taneczną, zwiedzały miasto oraz integrowały się na wspólnej dyskotece. Podczas projektu  nawiązały się nowe znajomości i przyjaźnie, bariery językowe nie stanowiły żadnej przeszkody. Czas spędzony razem na warsztatach zaowocuje wspólna galą która odbędzie się 19.11.2016 w Prenzlau.

Nagrywali w ECS

nagrywali ecs small08 listopada w Studiu Nagrań Europejskiego Centrum Spotkań, grupa ks. Marcina Miczkuły ze Stargardu, nagrała fragmenty „Dzienniczka Siostry Faustyny”. Ścieżkę dźwiękową nagrał i zmontował Piotr Stanisławski. Jak powiedzieli uczestnicy nagrań, było to wspaniałe przeżycie, które pomogło im zdobyć nowe doświadczenia.

Kreatywne spotkania w ECS

kreatywne spotkania smallW dniach 21 – 23 października w Barlineckim Ośrodka Kultury oraz Europejskim Centrum Spotkań, odbył się pierwszy z trzech etapów projektu „Kreatywne spotkania w Europejskim Centrum Spotkań w Barlinku”. Przez te trzy dni, odbyły się warsztaty rękodzieła, ceramiczne oraz wyplatania z siana a wzięło w nich udział łącznie 25 osób.

Jubileusz chóru „Halka”

xx halka rel23 września w sali widowiskowej Barlineckiego Ośrodka Kultury odbył się długo wyczekiwany koncert z okazji XX-lecia chóru „Halka”. Zespół Śpiewaczy osób dorosłych, który przyjął nazwę pochodzącą od imienia tytułowej bohaterki opery Stanisława Moniuszki „Halka”, powstał w 1947 roku. Początek zespołu wiązał się nieodłącznie z dyrygentem Janem Szwarackim.

Zdrowo i twórczo także w wakacje

zdrowo tworczo smallW dniach 31 lipca – 04 sierpnia w Barlineckim Ośrodku Kultury w ramach projektu “Zdrowo i twórczo także w wakacje”, odbyła się polsko – niemiecka wymiana młodzieży Barlinek – Prenzlau. Wzięło w niej udział 26 osób, w tym 19 dzieci i tłumacz, który towarzyszył wymianie przez cały okres trwania projektu. W związku z kapryśną aurą na dworze, plan pobytu musieliśmy dopasować do pogody, co nie znaczy, że nie było zdrowo i twórczo.

Królowe Naszych regionów

krolowe regionow smallW dniach 25-30 lipca w Barlineckim Ośrodku Kultury odbył się polsko – niemiecki projekt pod nazwą „Królowe Naszych regionów”. Była to wymiana młodzieżowa pomiędzy miastami partnerskimi Barlinek i Schneverdingen. Projekt ten został zorganizowany dla dzieci i młodzieży uzdolnionych plastycznie, którzy w ciągu roku korzystają z warsztatów ceramicznych i plastycznych organizowanych zarówno w Barlinku, jak i w Schneverdingen.

Witaj Kolego zza Odry! – polsko – niemieckie spotkanie wakacyjne

witaj kolego smallW dniach 25 – 29 lipca w Barlineckim Ośrodku Kultury, odbyła się wymiana młodzieży pomiędzy miastami partnerskimi Barlinek – Prenzlau. W projeckie, który nosił nazwę „Witaj Kolego zza Odry – polsko – niemieckie spotkanie wakacyjne”, uczestniczyły 34 osoby, wśród których znaleźli się opiekunowie, instruktorzy i 28 dzieci.

Delegacja z Prenzlau na Dniach Barlinka

korowod rel smallPodczas tegorocznych Dni Barlinka nasz Ośrodek odwiedziły delegacje z Prenzlau wraz z Królową Łabędzi i jej damą dworu oraz  ze Schneverdingen. W sobotę 18.06.2016r. w Barlineckim Ośrodku Kultury  wspólnie żegnaliśmy odchodzącą Królową Puszczy Barlineckiej 2015/2016  Agatę Nizińską.

Spotkanie ws. Interreg VA

08 czerwca w Prenzlau, odbyło się spotkanie pomiędzy Partnerami Barlinek - Prenzlau. Przedstawiciele obu Partnerów omawiali wspólne przedsięwzięcia, jakie będą chcieli realizować z programu operacyjnego INTERREG VA i nie tylko. Na bazie rozmów powstały już plany spotkań w latach 2016-2017.

FTB na święcie miasta Prenzlau

ftb w prenzlau small28 i 29 maja zespół Fabryka Tańca Barlinek, pod kierownictwem Katarzyny Stanisławskiej, wziął udział w Święcie Miasta Prenzlau. Święto to, jak co roku, połączone jest z koronacją Królowej Łabędzi. FTB w tych dniach uświetniła uroczystość wspólnym koncertem z zaprzyjaźnionymi zespołami z IG Frauen Prenzlau e.v. Przygotowano wyjątkowe show, które zostało entuzjastycznie przyjęte nie tylko przez mieszkańców miasta partnerskiego Prenzlau, ale również przez turystów.

Dodatkowe informacje